Steaua, calificare cu emoții în sferturile Cupei României. Meciul s-a decis la penalty-uri (VIDEO)

30 Oct 2015
Steaua București s-a calificat cu emoții în sferturile de finală ale Cupei României la fotbal, după ce a învins formația de ligă secundă FCM Baia Mare cu scorul de 4-1 la loviturile de departajare.

După 90 de minute de joc și la capătul prelungirilor, scorul a fost egal, 1-1.

Liderul Seriei a II-a a deschis scorul prin Paul Păcurar (11), iar deținătoarea trofeului a restabilit egalitatea prin Gregory Tade (28 — penalty), după un fault comis de Alin Ignea la Nicolae Stanciu.

Steaua a reușit să se impună la loviturile de departajare, unde Tade, Chipciu, Varela și Carp au marcat pentru ''roș-albaștri'', iar Deac pentru gazde, ratând Vasile Pop și Străuț.

FCM Baia Mare: Bota - Străuț, Hodor, Ilie, Lupu, Ignea, Durus, Păcurar, Balaure, Arnăutu, Lonte
Rezerve: Ormenișan - Gherman, Urs, Deac, Pop, Codin, Sîrbu

Steaua: Cojocaru - Papp (Rîpă 4), Varela, Carp, Tîrnovan - Muniru, Tahar - Popa, Chipciu, Stanciu - Tade
Rezerve: Niță - Rîpă, Filip, Toșca, Guilherme, Mihalcea, Breeveld. (V.M.)