România, învinsă de Franţa în sferturile Campionatului Mondial de handbal masculin Under-21

30 Iul 2015
Rezultat dezamăgitor pentru tricolori, miercuri, la la Uberaba, după ce echipa României a fost învinsă de Franţa cu 30-20 (17-8), în sferturile de finală ale Campionatul Mondial de handbal masculin Under-21 in Brazilia.

Adrian Rotaru, cu 5 goluri, a fost cel mai bun marcator al tricolorilor. Pentru echipa antrenată de Ovidiu Mihăilă au mai înscris Nicuşor Negru - 4 goluri, Robert Militaru - 3, Ramon Şomlea - 2, Ionuţ Nistor Ioniţă - 2, Danm Racoţea - 2, Andras Szasz - 1, Nicolae Cristian Ungureanu - 1.

Pentru francezi au marcat: Florian Delecroix - 10 goluri, Adama Sako - 3, Rudy Seri - 3, Nicolas Tournat - 2, Youenn Cardinal - 2, Gueido Traore - 2, Alexandre Tritta - 2, Florian Billant - 2, Mahamadou Keita - 2, Johanne Marescot - 1, Sebastien Joumel - 1.

România va juca pentru locurile 5-8, primul meci de clasament fiind împotriva Suediei. Partida va avea loc vineri 31 iulie, la Uberlandia, de la ora locală 13:15 (19:15 la Bucureşti). (V.M.)