LIVE VIDEO de la Doha. Monica Niculescu - Agnieszka Radwanska, după ora 16:00

24 Feb 2016 | scris de Veronica Micu

Niculescu s-a calificat în optimile de finală ale turneului WTA Premier de la Doha (Qatar), dotat cu premii totale de 2.517.250 dolari, după ce a învins-o pe sârboaica Jelena Jankovic, cu 3-6, 6-4, 7-5, într-un meci-maraton de două ore și 46 minute.

Monica a cedat primul set cu 3-6 în fața favoritei numărul 14, dar în setul secund a restabilit egalitatea.

În setul decisiv Niculescu a condus cu 3-0, 4-1 și 5-2, dar Jankovic a revenit formidabil, restabilind egalitatea, 5-5. Niculescu a găsit resursele pentru un nou break, iar apoi a câștigat setul cu 7-5 și meciul.

În urma calificării în optimi, Monica Niculescu și-a asigurat un cec de 29.580 de dolari și 105 puncte WTA.

Monica Niculescu și Agnieszka Radwanska sunt la egalitate la meciuri directe, Aga învingând în 2009, la Linz, în primul tur, cu 6-4, 6-2, iar Monica anul trecut la Nottingham, cu 5-7, 6-4, 6-0, în semifinale la Nottingham.