Jocurile Olimpice 2016: Clasamentul pe medalii după 7 zile de competiție

13 Aug 2016 | scris de Veronica Micu

Delegația americană a obținut vineri alte patru titluri olimpice, ajungând astfel la 20 de medalii de aur și 50 în total, detașându-se în fruntea clasamentului. Trei distincții au fost obținute în probele de natație, iar una la atletism.

China și-a mai trecut în cont alte două titluri olimpice, la ciclism și atletism, ajungând la un total de 13 medalii de aur.

Pe poziția a treia a urcat, în premieră, delegația Marii Britanii. Datorită celor trei titluri obținute vineri, la canotaj și ciclism, Regatul Unit a ajuns la un total de șapte distincții de aur.

România a urcat de pe locul 31 pe 23 în clasamentul pe medalii al Jocurilor Olmpice de la Rio, după ce, vineri, perechea Florin Mergea/Horia Tecău a câştigat argintul în proba de dublu la tenis, iar halterofilul Gabriel Sâncrăian a obţinut bronzul.

Cu o medalie de aur, una de argint şi una de bronz, România împarte locul 23 cu Belgia şi Slovenia.

Iată care sunt țările care stau cel mai bine în clasament după 7 zile de competiție: