Sportivul român Ivan Guidea, medaliat la Campionatele Europene de lupte de la Riga

10 Mar 2016 | scris de Cristi Ionescu

Sportivul român Ivan Guidea a câștigat medalia de bronz în limitele categoriei 61 kg, stilul liber, la Campionatele Europene de lupte de la Riga (Letonia), după ce l-a învins pe ucraineanul Petro Bileiciuk (11-1), în meci pentru locurile 3-5.

Ivan Guidea (CSM Lugoj) a fost învins în calificări de belarusul Gheorghi Kaliev, dar a reușit o victorie spectaculoasă în recalificări, în fața turcului Munir Recep Aktaș (3-2), în ultimele secunde al meciului, apoi câștigând meciul cu Bileiciuk .

Guidea (27 ani) a reușit cea mai importantă performanță de când reprezintă România, după ce a cucerit două medalii de bronz la Europenele de cadeți (2004, 2005) pe când reprezenta Republica Moldova.

România are un bilanț de trei medalii până acum la Europenele de la Riga, argintul cucerit de Alina Vuc la cat. 48 kg și cele două medalii de bronz luate de Andrei Dukov, la cat. 57 kg, și Ivan Guidea, la cat. 61 kg (ambele la stilul liber).