Cătălina Ponor, în finale, cu cele mai mari note la Cupa Mondială de la Baku

17 Mar 2017

Gimnasta Cătălina Ponor s-a calificat, vineri, în finalele de la sol și bârnă cu cele mai mari note, la concursul de Cupă Mondială de gimnastică artistică de la Baku.

Tripla campioană olimpică de la Atena (2004) a obținut 13,233 puncte la sol, unde Anamaria Ocolișan a fost ultima (15), cu 10,833. La bârnă, Cătălina Ponor a fost prima, cu 14,233, iar Anamaria Ocolișan s-a clasat pe 14 (din 17 sportive), cu 11,066, relatează agerpres.ro.

Ambele finale în care va concura Cătălina Ponor sunt programate duminică. Niciunul din cei cinci români care au evoluat la masculin nu a reușit calificarea în vreo finală.

Cristian Bățagă a ocupat locul 9 în calificările de la sărituri, cu o medie de 13,783 (note de 13,833, respectiv 13,733), fiind prima rezervă în finală.