Victorie spectaculoasă pentru Begu. A revenit de la 0-5 în decisiv! Niculescu merge și ea în turul trei la Miami

26 Mar 2016 | scris de Veronica Micu

Irina Begu a eliminat-o pe Sabine Lisicki, cap de serie numărul 29, cu 6-4, 1-6, 7-6, în timp ce Niculescu a trecut de chinezoiaca Shuai Peng, cu 6-1, 3-6, 6-0.

Begu (25 ani, 35 WTA) a revenit în setul decisiv de la 0-5, a condus cu 6-5 și a servit pentru meci, dar Lisicki (26 ani, 37 WTA) a trimis meciul în tiebreak, unde românca s-a impus cu 7-2.

Irina Begu a obținut, după două ore și 21 de minute, prima sa victorie în fața Sabinei Lisicki, asigurându-şi un cec de 36.170 dolari și 65 de puncte WTA.

Următoarea adversară a româncei va fi învingătoarea dintre elvețianca Belinda Bencic (19 ani, 10 WTA) și jucătoarea cehă Krystyna Pliskova (24 ani, 101 WTA).

În meciul următor, Niculescu va juca împotriva locului 36 WTA, Coco Vandeweghe, care a eliminat-o pe favorita numărul șase, Carla Suarez Navaro.