Cadavrul Anastasiei Berezovskaya, suspectată de tentativa de omor asupra omului de afaceri Vadim Ermolaev în Monaco, a fost găsit îngropat în apropierea orașului Kiev noaptea trecută, anunță Strana
Informația a fost publicată de „Ukrainska Pravda”, citând surse.
Conform publicației, două persoane au fost deja arestate sub suspiciunea de a fi comis această crimă. Una dintre ele este un ofițer în activitate al Direcției Principale de Informații a Ministerului Apărării, iar cealaltă este un fost ofițer de poliție.
Ce înseamnă acest lucru
Asasinarea lui Berezovskaya seamănă în primul rând cu o încercare de a șterge urmele organizatorilor și autorilor atacului terorist din Monaco prin eliminarea autorului, care se afla deja pe lista celor căutați de Interpol.
Arestarea unui membru actual și a unui fost membru al forțelor de securitate ucrainene va reînnoi probabil speculațiile privind implicarea autorităților ucrainene în tentativa de asasinat a lui Yermolayev, o teorie care a apărut deja în mass-media europeană.
Teoretic, suspecții reținuți ar putea duce la identificarea celor care au ordonat atacul. Dacă ancheta ucraineană va urmări activ această pistă este o altă problemă. Și dacă o va face, pe cine vor identifica drept creierul operațiunii și vor susține oare că ofițerii au acceptat un contract secret din partea unor organizații criminale pentru a organiza atentatul cu bombă din Monaco?



