Trump: „Israelul nu m-a convins niciodată să susțin războiul cu Iranul. 7 octombrie și amenințarea nucleară au făcut-o”

20 Apr 2026
Trump: „Israelul nu m-a convins niciodată să susțin războiul cu Iranul. 7 octombrie și amenințarea nucleară au făcut-o”

Președintele Statelor Unite, Donald J. Trump, a declarat că nu a fost convins inițial de argumentele Israelului pentru un conflict militar cu Iranul, dar atacurile din 7 octombrie și convingerea sa de-o viață că „Iranul nu poate avea niciodată o armă nucleară” l-au determinat să susțină acțiunile ferme împotriva regimului de la Teheran.

Într-o postare recentă, Trump a criticat dur „știri false” din mass-media și sondajele pe care le consideră „trucate”, comparându-le cu alegerile prezidențiale din 2020 și cu rezultatele din Venezuela. El a prezis că, odată cu o eventuală schimbare de regim în Iran, rezultatele vor fi „uimitoare” și că noua conducere ar putea deschide calea spre „un viitor minunat și prosper” pentru iranieni, dacă va fi „inteligentă”.

„Israelul nu m-a convins niciodată să susțin războiul cu Iranul; rezultatele din 7 octombrie, alături de convingerea mea de-o viață că IRANUL NU POATE AVEA NICIODATĂ O ARMĂ NUCLEARĂ, au făcut-o. Urmăresc și citesc comentariile și sondajele din „FAKE NEWS” cu o incredulitate totală. 90% din ceea ce spun ei sunt minciuni și povești inventate, iar sondajele sunt trucate, la fel cum au fost trucate alegerile prezidențiale din 2020.

La fel ca rezultatele din Venezuela, despre care mass-media nu vrea să vorbească, rezultatele din Iran vor fi uimitoare – și dacă noii lideri ai Iranului (schimbare de regim!) sunt inteligenți, Iranul poate avea un viitor minunat și prosper!”, a scris președintele Trump.

Declarația vine într-un context în care administrația Trump a susținut operațiuni militare împotriva programului nuclear iranian și a structurilor regimului, iar președintele a reiterat în repetate rânduri că o Iran nuclear este inacceptabil pentru securitatea SUA și a aliaților săi.

Trump a insistat că o schimbare de regim nu a fost obiectivul explicit inițial, dar că evoluțiile recente ar putea duce la o conducere „mai puțin radicală și mult mai rezonabilă” la Teheran, deschizând perspective economice și de stabilitate în regiune.Această poziție a stârnit reacții mixte: susținători ai președintelui o văd ca pe o dovadă de realism strategic, în timp ce critici o consideră o încercare de a rescrie narațiunea conflictului recent dintre Israel, SUA și Iran.

Alte stiri din Externe

Ultima oră