SUA oferă recompense de 10 milioane de dolari pentru informații despre 10 lideri iranieni

14 Mar 2026
SUA oferă recompense de 10 milioane de dolari pentru informații despre 10 lideri iranieni

Statele Unite au lansat o ofertă de recompensă de până la 10 milioane de dolari pentru informații care ar putea duce la localizarea a zece lideri importanți ai regimului iranian, majoritatea legați de Corpul Gardienilor Revoluției Islamice (IRGC). Programul, anunțat de Departamentul de Stat, promite nu doar bani, ci și posibilitatea de a se stabili în Statele Unite pentru cei care furnizează date utile, într-un context de tensiuni extreme între Washington și Teheran și de presiuni crescute asupra conducerii Republicii Islamice.  Această măsură vizează oficiali din cadrul structurilor de elită ale regimului, responsabili pentru coordonarea operațiunilor militare și a activităților teroriste desfășurate la nivel global, scrie New York Post.

Departamentul de Stat al SUA a anunțat vineri că cetățenii iranieni pot primi până la 10 milioane de dolari și dreptul de a se muta în America dacă oferă informații despre locul în care se află 10 lideri importanți ai Republicii Islamice.

Persoanele care dețin informații despre locația acestor lideri pot transmite datele printr-o linie telefonică securizată (browser Tor) sau prin intermediul aplicației de mesagerie securizată Signal, a precizat departamentul.

Cei 10 bărbați vizați sunt descriși drept „lideri cheie” ai Corpului Gardienilor Revoluției Islamice, grupare pe care guvernul SUA o clasifică drept organizație teroristă.

Liderul Suprem, Mojtaba Khamenei, și consilierul pentru securitate națională, Ali Larijani, sunt cele mai cunoscute figuri de pe listă. Printre țintele mai puțin cunoscute se numără ministrul de Interne, Eskandar Momeni, și ministrul Informațiilor, Esmail Khatib.

Reflectând schimbările recente de la nivelul conducerii teocrației în urma atacurilor aeriene, patru dintre funcționari sunt identificați doar prin titlul postului - inclusiv secretarul consiliului de apărare și șeful biroului militar - aceștia nefiind numiți sau fotografiați.

În mod notabil, apelul la acțiune nu include întreaga conducere politică a Iranului pe lista persoanelor vizate pentru arestare sau eliminare. Printre cei omiși se află cei trei bărbați care au condus colectiv Iranul după asasinarea Liderului Suprem, Ayatollahul Ali Khamenei, la data de 28 februarie: președintele Masoud Pezeshkian, președintele Curții Supreme, Gholam-Hossein Mohseni-Eje’i, și Ayatollahul Alireza Arafi.

Oferta de recompensă a fost făcută după ce mulți dintre liderii țării au participat vineri la un marș pe străzile Teheranului, ca parte a unei demonstrații anuale pro-palestiniene. Printre cei care au luat parte la marș s-au numărat Larijani, Pezeshkian și ministrul de Externe, Abbas Araghchi — care se află, de asemenea, pe lista celor omiși din rândul țintelor.

În 2003, armata SUA a utilizat cărți de joc pentru a identifica oficialii irakieni căutați, în urma deciziei lui George W. Bush de a invada și răsturna regimul dictatorului Saddam Hussein.  Atunci, pentru a facilita identificarea oficialilor regimului condus de Saddam Hussein, Pentagonul a distribuit trupelor pachete de cărți de joc speciale. Pe acestea erau imprimate numele, funcțiile și fotografiile celor mai căutate 55 de figuri ale regimului, iar liderul irakian figura simbolic pe „Asul de pică”.

Liderii cheie ai Corpului Gardienilor Revoluției Islamice (IRGC)

Orientul Apropiat (Africa de Nord și Orientul Mijlociu)

Recompensă Până la 10 milioane de dolari

 

Programul „Rewards for Justice” (Recompense pentru Justiție) oferă o recompensă de până la 10 milioane de dolari pentru informații despre liderii cheie ai Corpului Gardienilor Revoluției Islamice (IRGC) din Iran și ai filialelor sale componente. Acești indivizi comandă și coordonează diverse elemente ale IRGC, organizație care planifică, organizează și execută acte de terorism la nivel mondial.

Corpul Gardienilor Revoluției Islamice (IRGC), parte a armatei oficiale a Iranului, joacă un rol central în utilizarea terorismului de către Iran ca instrument cheie al politicii sale de stat.

În plus, IRGC a creat, susținut și coordonat alte grupări teroriste. IRGC este responsabil pentru numeroase atacuri care au vizat cetățeni americani și facilități ale SUA, inclusiv atacuri soldate cu moartea unor cetățeni americani. De la înființarea sa în 1979, IRGC a dobândit un rol substanțial în executarea politicii externe a Iranului. Grupul exercită în prezent controlul asupra unor segmente vaste din economia iraniană și deține o influență considerabilă în politica internă a țării.

La 15 aprilie 2019, Departamentul de Stat al SUA a desemnat IRGC, inclusiv Forța Quds din cadrul IRGC, drept Organizație Teroristă Străină, în conformitate cu Secțiunea 219 din Legea privind Imigrația și Naționalitatea, cu modificările ulterioare. În 2017, Departamentul Trezoreriei SUA a desemnat IRGC drept „Terorist Global Special Desemnat” în temeiul Ordinului Executiv 13224, cu modificările ulterioare, pentru activitățile sale de susținere a Forței Quds din cadrul IRGC. Drept urmare, toate proprietățile și interesele deținute de IRGC care se află sub jurisdicția SUA sunt blocate, iar persoanelor din SUA le este, în general, interzis să efectueze orice fel de tranzacție cu IRGC. Constituie infracțiune furnizarea cu bună știință, sau tentativa ori conspirația de a furniza, sprijin material sau resurse către IRGC.

În cadrul acestei oferte de recompensă, programul RFJ solicită informații despre următoarele persoane:

1. Mojtaba Khamenei, Supreme Leader
2. Ali Asghar Hejazi, Deputy Chief of Staff, Supreme Leader Office (SLO)
3. Secretary of the Defense Council
4. Advisor to the Supreme Leader
5. Maj. Gen. Yahya Rahim Safavi, SLO Military Adviser
6. Military Office Chief, SLO
7. Ali Larijani, Advisor, SLO / Secretary, Supreme National Security Council
8. Brig. Gen. Eskandar Momeni, Minister of the Interior
9. Esmail Khatib, Director, Minister of Intelligence and Security (MOIS)
10. The IRGC Commander

scrie comunicatul Departamentului de Stat SUA 

Alte stiri din Externe

Ultima oră