Heorhii Tîhîi, purtător de cuvânt a Ministerului de Externe de la Kiev, a scris într-o postare pe X că ”Forțele Navale ale Ucrainei au informat în timp util partea română cu privire la o dronă navală care pierduse controlul din cauza bruiajului rusesc. Autoritățile competente din ambele state au rămas în strânsă legătură de atunci, au preluat controlul asupra situației și s-au asigurat că zona este în siguranță. O astfel de coordonare eficientă a permis luarea măsurilor necesare pentru a preveni rănirea civililor”.
”Autoritățile competente din ambele state au rămas în strânsă legătură de atunci, au preluat controlul asupra situației și s-au asigurat că zona este în siguranță. O astfel de coordonare eficientă a permis luarea măsurilor necesare pentru a preveni rănirea civililor”, a mai spus oficialul ucrainean.
El a adăugat că ”acest incident demonstrează încă o dată că agresiunea pe scară largă a Rusiei reprezintă o amenințare nu doar la adresa Ucrainei, ci a întregii regiuni. O coordonare eficientă este esențială pentru a atenua consecințele acesteia asupra țărilor vecine”.
Rămâne întrebarea dacă autoritățile din România au fost informate din timp, chiar dacă nu s-a precizat exact care consideră partea ucraineană că este această ”fereastră de timp” în care noi puteam lua măsuri, mai ales că drona a fost reperată la 5.50 dimineața, iar ea a explodat la 10.30, deci autoritățile din țară aveau suficient timp să evacueze persoanele, de ce nu au intervenit prin blocarea dronei aflate în derivă să ajungă în port, de ce nu au ales să mute drona și să o deplaseze în larg pentru a fi distrusă, de ce și-au asumat autoritățile pagubele înregistrate. Chiar dacă partea ucraineană a informat cu privire la pierderea contactului cu drona, ar fi util să precizeze exact momentul când a decis să comunice cu România și să informeze că în apele Mării Negre se află o dronă cu 500 kg explozibil la bord, timmer care va declanșa explozia.
Lipsa unor informații concrete și absența datelor oficiale va genera un nou val de neîncredere la adresa autoritățile române care continuă să alimenteze neliniștea populației.
Precizăm că peste 1000 de români au fost evacuați de pe zona de coastă a Mării Negre, mai multe stațiuni de pe litoral au fost sub alerta roșie, iar cetățenii au fost îndemnați să se deplaseze în beci sau buncăr.
On the incident in the port of Constanța, Romania: Ukraine’s Navy @UA_NAVY informed the Romanian side in a timely manner of a naval drone that had lost control because of Russian jamming.
— Heorhii Tykhyi (@SpoxUkraineMFA) June 5, 2026
Both states’ relevant authorities have been in close touch since then, took control of the… https://t.co/FWQa32bXCj



