Forțele de Apărare Israeliene (IDF) au lansat un atac aerian asupra Teheranului, vizând și distrugând sediul radioteleviziunii de stat IRIB. Militarii israelieni susțin că centrul de comunicații era folosit de Corpul Gărzii Revoluționare Islamice pentru a desfășura activități militare sub acoperirea unor operațiuni civile, precum și pentru propagandă. Înainte de raid, autoritățile israeliene au avertizat civilii din zonă să evacueze, scrie Times of Israel
Armata israeliană ceruse anterior evacuarea zonei din jurul sediului postului de radio și televiziune de stat iranian (IRIB), din districtul Evin din Teheran, în anticiparea unor atacuri iminente.
Forțele de Apărare Israeliene (IDF) anunță că au distrus sediul radioteleviziunii de stat iraniene IRIB într-un atac aerian asupra Teheranului.
Clădirea Islamic Republic of Iran Broadcasting (IRIB) fusese deja vizată de Israel în timpul războiului din iunie 2025.
Avioanele de vânătoare ale Forțelor Aeriene Israeliene au lansat zeci de bombe asupra clădirii, distrugând-o, potrivit declarației militare.
Conform sursei militare, „centrul de comunicații al regimului terorist iranian” era folosit pentru „a susține activități militare sub masca unor operațiuni și active civile, pe lângă activitățile de propagandă care emană din centrul de comunicații.”
IDF precizează că activitățile desfășurate în acest centru erau realizate de Corpul Gărzii Revoluționare Islamice din Iran.
Armata israeliană ceruse anterior evacuarea zonei din jurul sediului postului de radio și televiziune de stat iranian (IRIB), din districtul Evin din Teheran, în anticiparea unor atacuri iminente.
„În următoarele ore, armata israeliană va desfășura operațiuni în zonă, așa cum a făcut-o și în ultimele zile (...), pentru a ataca instalațiile militare aparținând regimului iranian ”, a avertizat armata într-un comunicat, cerând locuitorilor „să evacueze imediat” districtul Evin .