Autoritățile germane au lansat cercetări în urma descoperirii unei drone încărcate cu explozibil în perimetrul Aeroportului Leipzig/Halle, un important nod logistic și militar. În contextul anchetei, ministrul german de Interne, Alexander Dobrindt, a avertizat asupra creșterii frecvenței acțiunilor de spionaj, sabotaj și atacuri cibernetice atribuite unor actori străini. Incidentul readuce în atenție vulnerabilitățile infrastructurii critice și riscurile de securitate menționate recent de instituțiile de profil de la Berlin, scrie Politico
Germania este vizată zilnic de atacuri de război hibrid desfășurate de puteri străine, a avertizat ministrul de interne al țării, după ce o dronă încărcată cu explozibil a fost descoperită pe Aeroportul din Leipzig la începutul acestei săptămâni.
Spionajul, sabotajul, atacurile cibernetice și acțiunile acoperite „care au ca scop destabilizarea Germaniei sau afectarea ei directă” reprezintă o „realitate constantă”, a declarat ministrul german de interne, Alexander Dobrindt, într-un interviu acordat duminică publicației BILD.
Dobrindt a sugerat joi că incidentul cu drona de pe Aeroportul din Leipzig ar fi putut fi un atac realizat de un actor statal. Cu toate acestea, ministrul s-a abținut să precizeze ce puteri străine se află în spatele acestor atacuri hibride.
Aeroportul din Leipzig servește drept nod strategic pentru NATO, inclusiv pentru transporturile militare destinate Ucrainei. De asemenea, aeroportul este cel mai mare hub aerian european al companiei de curierat internațional DHL și adăpostește temporar unele aeronave ucrainene Antonov, protejându-le de atacurile rusești. O dronă înarmată a fost găsită la doar câțiva metri distanță de un astfel de avion, au declarat miercuri oficialii germani.
Un purtător de cuvânt al Ministerului de Externe din Germania a declarat miercuri că Rusia se află în spatele încercărilor zilnice de „a-și exercita influența aici, în Germania, într-un mod care încearcă să ne submineze democrația și să erodeze încrederea în politică și politicieni”.
Kremlinul a fost acuzat că încearcă să influențeze alegerile din septembrie din Saxonia-Anhalt și Mecklenburg-Pomerania Inferioară, landuri din fostul Est comunist unde sentimentul pro-rus rămâne puternic și unde partidul de extremă dreaptă Alternativa pentru Germania (AfD) ar putea prelua puterea pentru prima dată la nivel regional.



