Fondatorul Telegram, Pavel Durov, susține că a fost abordat de serviciile de informații franceze în urmă cu un an, prin intermediari, pentru a sprijini guvernul de la Chișinău în cenzurarea unor canale înainte de alegerile prezidențiale din Republica Moldova. În schimb, i s-ar fi promis sprijin în procesul său din Franța. Ministerul francez de Externe a respins acuzațiile, într-o declarație ironică, scrie Le Figaro
Fondatorul Telegram afirmă că „în urmă cu un an, pe când eram blocat la Paris, serviciile de informații franceze m-au contactat printr-un intermediar, cerându-mi să ajut guvernul moldovean să cenzureze anumite canale Telegram înaintea alegerilor prezidențiale din Republica Moldova”, potrivit unui mesaj publicat pe contul său de Twitter.
Informaticianul de 40 de ani povestește că „după ce am analizat canalele semnalate de autoritățile franceze (și moldovene), am identificat câteva care încălcau în mod evident regulile noastre și le-am șters”. În schimbul acestei cooperări, intermediarul francez i-ar fi transmis lui Pavel Durov că „serviciile de informații franceze vor vorbi favorabil despre mine în fața judecătorului care ordonase arestarea mea în august anul trecut”.
Ministerul francez de Externe a respins acuzațiile, folosind un ton ironic, pe contul său oficial de reacții de pe X: „Pavel Durov are obiceiul să lanseze acuzații în timpul alegerilor. După România, Moldova.”
Mesajul a stârnit și reacția lui Elon Musk, proprietarul platformei X (fost Twitter), care a răspuns scurt: „Wow”.
În mai, Pavel Durov a acuzat Franța – fără a o numi direct – că ar fi încercat să intervină în alegerile prezidențiale din România, cerând eliminarea unor mesaje „conservatoare”. Guvernul francez a respins atunci categoric acuzațiile, iar Ministerul de Externe de la Paris a denunțat „afirmații complet nefondate”.
Acum aproximativ un an, pe când eram blocat la Paris, serviciile de informații franceze au luat legătura cu mine printr-un intermediar, cerându-mi să ajut guvernul moldovean să cenzureze anumite canale Telegram înaintea alegerilor prezidențiale din Republica Moldova.
După ce am analizat canalele semnalate de autoritățile franceze (și moldovene), am identificat câteva care încălcau în mod clar regulile noastre și le-am eliminat. Ulterior, intermediarul m-a informat că, în schimbul acestei cooperări, serviciile de informații franceze „vor spune lucruri bune” despre mine judecătorului care ordonase arestarea mea în august anul trecut.
Acest lucru a fost inacceptabil din mai multe motive. Dacă agenția s-a adresat într-adevăr judecătorului, a fost o încercare de a influența procesul judiciar. Dacă nu a făcut-o și doar a pretins asta, atunci a exploatat situația mea juridică din Franța pentru a influența evoluții politice în Europa de Est — un tipar pe care l-am observat și în România ????????.
La scurt timp după aceea, echipa Telegram a primit o a doua listă cu așa-zise canale moldovenești „problemă”. Spre deosebire de prima listă, aproape toate aceste canale erau legitime și respectau în totalitate regulile noastre. Singurul lor punct comun era că exprimau poziții politice care nu conveneau guvernelor francez și moldovean.
Am refuzat să dăm curs acestei solicitări.
Telegram rămâne angajat în apărarea libertății de exprimare și nu va elimina conținut din motive politice. Voi continua să fac publice toate încercările de a presa Telegram să introducă cenzura pe platforma noastră. Rămâneți aproape.
a scris Durov pe X
— Elon Musk (@elonmusk) September 28, 2025