Noi detalii ies la iveală despre Nasire Best, tânărul de 21 de ani ucis de Secret Service după ce a deschis focul în apropierea Casei Albe. Suspectul, cunoscut autorităților americane pentru tulburări psihice severe și amenințări online la adresa lui Donald Trump, se considera „adevăratul” Osama ben Laden și fusese deja internat într-un spital psihiatric după o tentativă anterioară de a pătrunde în perimetrul securizat al reședinței prezidențiale, conform La Dépêche.
Nasire Best, tânărul de 21 de ani împușcat mortal sâmbătă seara în apropierea Casei Albe, suferea de tulburări psihice grave. Deja cunoscut serviciilor de securitate americane, acesta se considera Iisus Hristos și publicase pe rețelele sociale amenințări la adresa lui Donald Trump.
Sâmbătă seara, un bărbat a deschis focul asupra unui punct de control de securitate din apropierea Casei Albe înainte de a fi împușcat mortal de agenții Secret Service. Identificat drept Nasire Best, un tânăr de 21 de ani, suspectul avea un profil psihiatric grav și se afla deja în atenția serviciilor de securitate americane.
Originar din statul Maryland și stabilit la Washington D.C. de aproximativ 18 luni, Nasire Best avea antecedente severe de tulburări psihice. Potrivit documentelor judiciare consultate de New York Post, tânărul „pretindea că este Iisus Hristos și declara că vrea să fie arestat”.
Potrivit CNN, anchetatorii au analizat vechile conturi de pe rețelele sociale ale lui Nasire Best. Ei au descoperit mai multe postări incoerente în care acesta afirma că este „adevăratul” Osama ben Laden, precum și cel puțin un mesaj explicit care indica dorința sa de a-l ataca direct pe Donald Trump.
La rândul său, Donald Trump a declarat că suspectul „avea antecedente violente și părea obsedat de cea mai importantă clădire a țării noastre”, a scris fostul președinte pe rețeaua sa socială Truth.
În timpul incidentului de sâmbătă seara, după ce a ocolit un punct de control folosind o bandă de ieșire interzisă, suspectul a avut un comportament complet incoerent în fața polițiștilor. Înarmat cu un revolver, acesta a deschis focul, rănind un trecător, înainte ca agenții Secret Service să riposteze și să îl ucidă.
Internat într-un spital psihiatric
Ancheta a scos rapid la iveală faptul că Nasire Best nu era necunoscut agențiilor responsabile cu protecția președinției americane. El fusese observat în repetate rânduri în apropierea mai multor puncte de acces ale Casei Albe. Mai mult, făcea obiectul unei interdicții judiciare care îi interzicea în mod explicit să se apropie de clădire, măsură pe care o încălcase deja în trecut, potrivit mai multor publicații americane.
Surse apropiate anchetei au declarat pentru CBS News că tânărul încercase deja să pătrundă cu forța în perimetrul Casei Albe în iulie 2025. Arestat de poliție în imediata apropiere a clădirii, acesta fusese ulterior internat într-un spital psihiatric.



