Autoritățile franceze arestează mai mulți suspecți în cazul jafului bijuteriilor coroanei de la Luvru

26 Oct 2025
Autoritățile franceze arestează mai mulți suspecți în cazul jafului bijuteriilor coroanei de la Luvru

Mai mulți suspecți au fost arestați în legătură cu furtul bijuteriilor coroanei de la Muzeul Luvru din Paris, weekendul trecut, au declarat duminică autoritățile franceze, conform Fox News.

Procurorul din Paris, Laure Beccuau, a declarat că anchetatorii au efectuat arestările sâmbătă seara, inclusiv un bărbat reținut în timp ce era pe punctul de a părăsi țara de la aeroportul Charles de Gaulle.

Beccuau nu a confirmat numărul arestărilor, deși mass-media franceză BFM TV și ziarul Le Parisien au raportat anterior că doi suspecți au fost arestați și reținuți.

Hoții au avut nevoie de mai puțin de opt minute pentru a fura bijuterii în valoare de 88 de milioane de euro (102 milioane de dolari) — un jaf de mare amploare care a stârnit reacții la nivel național și a uimit lumea întreagă.

 

Echipa de hoți a folosit o nacelă pentru a urca pe fațada Luvrului, a forțat o fereastră, a spart vitrinele și a fugit, potrivit oficialilor francezi. Directorul Luvrului, Laurence des Cars, a recunoscut că a existat o „eșec teribil” în securitatea muzeului.

Beccuau a declarat că anchetatorii dintr-o unitate specială de poliție responsabilă cu jafurile armate, spargerile grave și furturile de opere de artă au efectuat arestările. Ea a regretat în declarația sa scurgerea prematură de informații, spunând că aceasta ar putea împiedica munca a peste 100 de anchetatori „mobilizați pentru a recupera bijuteriile furate și a-i prinde pe toți făptașii”.

Beccuau a spus că detalii suplimentare vor fi dezvăluite după încheierea perioadei de arest preventiv a suspecților.

Poliția a securizat săptămâna trecută zona din fața Muzeului Luvru din Paris, unde hoții au folosit o platformă mobilă montată pe un camion pentru a ajunge la o fereastră de la etajul al doilea și a fura bijuterii regale în valoare de peste 100 de milioane de dolari.

Ministrul francez de interne, Laurent Nunez, i-a lăudat pe anchetatori pentru munca lor neobosită, adăugând că au întotdeauna „încrederea sa deplină”.

Polițiști stau lângă piramida Muzeului Luvru după furtul bijuteriilor coroanei, pe 19 octombrie 2025. (Gonzalo Fuentes/Reuters)

Hoții au fugit cu un total de opt obiecte, printre care o diademă cu safire, un colier și o cercel dintr-un set legat de reginele Marie-Amélie și Hortense din secolul al XIX-lea. De asemenea, au furat un colier cu smaralde și cercei legați de împărăteasa Marie-Louise, a doua soție a lui Napoleon Bonaparte, și o broșă relicvar. Diadema cu diamante a împărătesei Eugénie și broșa ei mare în formă de fundă – un ansamblu imperial de o măiestrie rară – au făcut și ele parte din pradă.

Coroana imperială a Eugéniei, încrustată cu smaralde și peste 1.300 de diamante, a fost găsită mai târziu în afara muzeului, deteriorată, dar recuperabilă.

 

Alte stiri din Externe

Ultima oră