Pentru a reduce poluarea, Uniunea Europeană a început interzicerea aparatelor frigorifice vechi. Efectele se văd deja direct în farfuriile și paharele oamenilor: în trenurile germane, de exemplu, s-a decis deja scoaterea definitivă din meniu a cartofilor prăjiți (pentru că nu mai au voie să folosească vechile congelatoare), a cuburilor de gheață din băuturi și a berii proaspete la halbă. Această „curățenie” în meniuri riscă să se extindă rapid în micile magazine, fast-food-uri și măcelării din toată Europa, unde comercianții preferă mai degrabă să scoată produsele din ofertă decât să plătească averi pe frigidere noi, de ultimă generație, scrie BFMTV
Este o dublă lovitură pentru călătorii germani. În timp ce trenurile de lungă distanță ale Deutsche Bahn (DB, echivalentul CFR-ului în Germania) înregistrează o punctualitate catastrofală, de aproximativ 60%, clienții săi s-ar putea să fie nevoiți să renunțe la cartofii prăjiți care însoțesc tradiționalul lor currywurst (cârnat la grătar cu sos), o adevărată instituție în Germania.
După cum relatează Tagesschau.de, nu cartofii prăjiți în sine poluează, ci congelatoarele în care aceștia sunt depozitați în stare congelată în vagoanele-restaurant. Or, un regulament european (F-Gaz 2024/573) intrat în vigoare în 2024 își propune să interzică echipamentele care emit gaze fluorurate cu efect de seră. Potrivit Agenției Federale Germane pentru Mediu, obiectivul este reducerea treptată a cantităților de hidrofluorcarburi (HFC) disponibile pe piață, până la eliminarea lor completă în 2050. Prin urmare, legislatorul german obligă compania feroviară să renunțe la aceste vechi sisteme de refrigerare, ceea ce ar urma să ducă la dispariția cartofilor prăjiți din meniul DB.
Adio berii la halbă
Potrivit jurnaliștilor germani, „compania feroviară profită de această oportunitate pentru a elimina complet lanțurile sale frigorifice complexe”. Rămâne de văzut dacă va investi în echipamente noi pentru a continua să le ofere cartofi prăjiți clienților săi. Acest lucru este puțin probabil, având în vedere prioritățile bugetare ale DB, și anume modernizarea unei rețele feroviare aflate la capătul puterilor.
Înainte de cartofii prăjiți, pasagerii DB au fost nevoiți să își ia la revedere și de la un alt pilon al culturii lor gastronomice: berea la halbă (fassbier). Începând cu anul 2025, compania a încetat să mai servească bere direct din butoi, mulțumindu-se să ofere doar bere la sticlă. De data aceasta, cauza nu a fost un regulament european, ci o schimbare a gusturilor consumatorilor, a justificat compania feroviară.
De la 50% din vânzări în 2010, berea la halbă de la bordul vagoanelor-restaurant a ajuns să reprezinte doar 15% în prezent, explică DB. Compania subliniază că preferințele consumatorilor se diversifică, existând o predilecție pentru berile la sticlă. Totuși, cum în Germania nu se glumește cu berea, la bordul trenurilor sunt disponibile nu mai puțin de șapte sortimente diferite.
Supermarketurile se reutilează
În timp ce compania feroviară casează pur și simplu congelatoarele, marile supermarketuri și magazinele de tip discount nu pot face acest lucru. Aici, reutilarea este în plină desfășurare. Potrivit datelor din industrie, majoritatea magazinelor noi și modernizate sunt deja la zi cu tehnologia în ceea ce privește depozitele și congelatoarele lor.
Totuși, în magazinele mai mici și în măcelării se pare că mai sunt încă recuperări de făcut. „Cifrele sunt în continuare prea mari”, transmit reprezentanții Comisiei Europene, cu referire la vechii agenți frigorifici dăunători climei. Instalațiile vechi trebuie înlocuite cu sisteme care folosesc agenți frigorifici alternativi.
Din 2027 vor exista limite stricte și pentru pompele de căldură. Aparatele care folosesc propanul ca agent frigorific sunt considerate sigure pentru viitor. Totuși, tranziția se dovedește a fi costisitoare: substanțele alternative, cum este propanul, sunt inflamabile, instalațiile de răcire trebuie construite complet diferit, iar întreținerea lor este mai complexă.
Chiar și Cola va fi fără cuburi de gheață
În vagoanele-bistro ale trenurilor lucrurile nu sunt atât de complexe, dar chiar și așa: congelatoare noi nu vor mai fi instalate. Prin urmare, în zilele toride, este foarte probabil ca și dorința pasagerilor de a avea cuburi de gheață în băuturi să rămână neîndeplinită.
Jugées polluantes par l'UE, les frites accompagnant le traditionnel currywurst ne seront bientôt plus proposées dans les trains allemandshttps://t.co/EwDAmgDnig
— BFM (@BFMTV) June 23, 2026



