Adrian Năstase, despre ieșirea PSD-ului de la guvernare: „Divortul” pare inevitabil. Sigur, ” partajul” va fi dificil”

08 Aug 2025
Adrian Năstase, despre ieșirea PSD-ului de la guvernare:  „Divortul” pare inevitabil. Sigur, ” partajul” va fi dificil”

Fostul premier al României face o analiză la rece a impactului pe care ar putea să-l aibă rămânerea PSD-ului la guvernare, iar singura soluție pentru a se salva rămâne părăsirea guvernării în urma incompatibilitații profunde între valorile promovate de către partidul pe care l-a condus și USR.

”Voi incepe cu concluzia: in conditiile unei relatii devenite ireconciliabile intre PSD si USR, exista doua solutii pentru configuratia guvernului – fie 1. USR se retrege (este retras) din guvern – varianta putin probabila, avand in vedere si o anumita relatie cu unii membri PNL, fie 2. PSD intra in opozitie.

Pana ieri, consideram ca presedintele tarii, Nicusor Dan poate fi un mediator intre partidele Coalitiei si, in special, intre PSD si USR. Dupa decizia sa de a nu participa la funeraliile nationale ale lui Ion Iliescu (dupa ce anuntase ca va participa) este evident ca situatia PSD in guvern devine tot mai dificila, USR fiind sprijinit sa „captureze” tot mai multe pozitii de putere.

Reactia USR de a se opune si de a nu participa la funeraliile fostului presedinte Iliescu dovedeste nu doar existenta unor diferente de abordare in cadrul guvernarii, ci o contestare globala a ceea ce a insemnat contributia stangii, respectiv a social-democratiei romanesti in aceste decenii de dupa Revolutie si o incercare de a elimina reprezentantii acestora din viata politica a tarii.

In toti acesti ani, liderii PSD au dovedit ca respecta valorile si personalitatile altor partide, inclusiv la momentele triste ale despartirilor finale. De asemenea, Legea privind privilegiile fostilor sefi de stat a fost adoptata in anul 2001, initiata de guvernul PSD, la initiativa mea, pentru a rezolva situatia locativa a fostului presedinte Constantinescu dar si a fostului „sef al statului” – Regele Mihai (era vorba de Palatul Elisabeta). Pare ca acum si Traian Basescu ar trebui sa-mi multumeasca pentru acea lege. Probabil insa ca si lui Nicusor Dan, pe care l-a ajutat in campanie. ..

In aceste conditii, „divortul” pare inevitabil. Sigur, ” partajul” va fi dificil. Unii primari, unii sefi de institutii ar dori poate continuarea compromisurilor si anuntarea, in continuare a unor „avertismente serioase”. Pana cand? Pana cand partidul va ajunge la 10%?

In conditiile in care, in guvern, PSD nu pare ca poate rezista asaltului USR- Nicusor Dan, cu complicitatea PNL, o solutia poate fi retragerea de la guvernare si construirea, din opozitie, a unei colaborari punctuale cu guvernul. In acest timp, eu cred ca este nevoie de o redefinire si modernizare a mesajelor, de actualizat coordonatele de identitate ideologica, de pregatit noi lideri, de consolidat organizatiile locale, de construit noi programe, pregatind alegerile viitoare. Nu cred ca cineva din partid sa-si doreasca un viitor in care PSD sa devina un „partid-balama”.

PS 1 E adevarat, m-am intrebat unde au fost, in aceste zile,miile de ministri, secretari de stat, sefi de agentii, alesi locali, parlamentari, europarlamentari ai PSD. E posibil ca unii dintre ei sa se „converteasca” si, oricum procesul de „naparlire” apare la toate partidele care pierd in alegeri. Important insa este ca nucleul de partid sa ofere o viziune si speranta pentru viitor.

PS 2 De la UDMR a venit cineva la funeraliile lui Ion Iliescu?”, a scris Adrian Năstase pe blogul personal.

Alte stiri din Actualitate

Ultima oră