Primul meci de fotbal din România, după 88 de zile de pauză impusă de coronavirus

03 Iun 2020 | scris de A.V.

FCSB și FC Voluntari au disputat un meci amical astăzi, miercuri. Ilfovenii s-au impus în prima partidă de după pandemia de coronavirus din România, scor 2-0, scrie digisport.ro.

FCSB - Voluntari 0-2, a fost primul meci amical disputat de vreo echipă din România după ce a izbucnit pandemia de COVID-19, iar fotbalul a fost oprit. Cele două echipe au avut parte de o surpriză din partea Direcției de Sănătate Publică, scrie sursa citată.

Întâlnirea a avut loc la baza din Berceni a formației roș-albastre și s-a desfășurat în completă siguranță. Meciul ar fi trebuit să aibă două reprize a câte 60 de minute, însă la pauză s-a luat decizia ca repriza secundă să dureze doar 45 de minute.

FCSB va mai disputa un al doilea amical, programat sâmbătă, 6 iunie, dar nu își cunoaște, deocamdată, adversarul. Echipa lui Gigi Becali va evolua contra celor de la Chindia Târgoviște sau împotriva celor de la Academica Clinceni.

Inspectorii DSP au inspectat baza și au văzut că partida se desfășoară în condițiile impuse de lege.