Marius Copil s-a calificat în sferturile turneului challenger de la Bratislava

10 Noi 2016

Copil (26 ani, 138 ATP) a avut nevoie de 68 de minute pentru a se impune în fața lui Kudriavțev (31 ani, 173 ATP), care în faza anterioară îl eliminase pe cehul Lukas Rosol, al cincilea favorit.

Marius Copil a reușit 12 ași în meciul cu Kudriavțev, pe care l-a mai întâlnit de trei ori până acum. Copil are 3-1 în meciurile directe, singura victorie a rusului venind în 2011, în primul tur la Bergamo (challenger), când Copil a abandonat la scorul de 5-2 în primul set. Arădeanul s-a impus de două ori la Kazan, în 2011, în primul tur, cu 6-3, 7-6 (3), și în 2012 în sferturi, cu 4-6, 6-3, 6-4, iar acum la Bratislava.

Copil și-a asigurat un cec de 2.480 euro și 20 de puncte ATP, iar următorul adversar va fi belarusul Igor Gherasimov (23 ani, 222 ATP).

Gherasimov îl învinsese pe arădean anul trecut, chiar la Bratislava, în semifinale, cu 7-6 (4), 2-6, 6-2.