Ce record a stabilit Ronaldo în meciul cu Polonia

30 Iun 2016 | scris de Sorin Anghel

Polonia a început senzaţional meciul cu Portugalia şi a deschis scorul în minutul 2 prin Robert Lewandowski. Leşii au continuat să atace, au mai avut încă două ocazii uriaşe, după care s-au stins. Lusitanii au reuşit egalarea datorită reuşitei lui Renato Sanches, din minutul 33.

Mai departe, portughezii au avut iniţiativa, însă Cristiano Ronaldo a ajuns să se facă de ras. Starul lui Real Madrid a reuşit în repriză a două să bată orice record de neîndemânare. CR7 a fost de două ori în situaţie clară de a marca, însă a dat pe lângă mine. Povestea s-a repetat şi în prelungiri, astfel că în cele din urmă s-a ajuns la executarea loviturilor de departajare.

Portugalia a reuşit să obţină calificarea cu scorul de 5-3 şi va juca în semifinale cu învingătoarea din meciul ce le va pune faţă în faţă pe Belgia şi Ţară Galilor.