CSM Bucureşti a câştigat Cupa Challenge la volei feminin

03 Apr 2016 | scris de Sorin Anghel

Voleibalistele de la CSM Bucureşti au câştigat duminică şi manşa tur a finalei Cupei Challenge, scor 3-1, în faţa formatiei turce Trabzon Idman Ocagi. Astfel, gruparea din Capitală a obţinut primul trofeu din istoria voleiului feminin românesc.

Scorul pe seturi a fost 25-23, 25-13, 20-25, 25-20, după 103 minute de joc. În tur, la Bucureşti, CSM s-a impus cu scorul de 3-1, pe seturi 20-25, 25-16, 25-16, 25-15.

Secţia de volei a grupării din Capitală este una destul de tânăra, fiind înfiinţată în urmă cu doar nouă ani. Voleiul feminin românesc a mai reuşit un rezultat notabil în 1974, atunci când Dinamo Bucureşti a obţinut medalia de bronz în Cupa Cupelor. Challenge Cup este a treia competiţie valorică a continentului, după Liga Campionilor şi CEV Cup.