Meci de cinci stele! Armenia – România 0-5.

08 Oct 2016 | scris de Sebastian S. Eduard

Tricolorii au reușit să înfrângă naționala Armeniei, sâmbătă seară, cu 5-0. Dezechilibrul a intervenit în chiar debutul partidei când în minutul 3 Malakian a făcut henț în careu, respingând cu mâna un șut. Ca urmare, a primit cartonaș roșu, iar penalty-ul care a urmat a fost executat fără emoții de Stancu. În minutul 10 Adi Popa lobează o minge peste portarul advers iar un minut mai târziu R Marin marchează cu un ăut impecabil de la 20 de metri. Era minutul 12 și scorul era deja 0-3.

Omul în minus a contat pe toată perioada desfășurării partidei, astfel încât scorul a fost majorat în minutele 29 (Stanciu) și 60 (Chipciu).
Reprezentativa României se va deplasa la Astana, unde marți, 11 octombrie, de la ora 19.00 se va desfășura meciul dintre Kazahstan și România.
Echipa Kazahstanului a fost invinsă, sâmbătă, în deplasare, cu 5-0 de către naționala Muntenegrului.

Echipele de start:

Armenia: Beglarian – Mkoian, Haroian, Andonian, Hairapetian – Grigorian, Pizzelli, Malakian – Ozbiliz, Pogosian, Manoian
Antrenor: Varujan Sukiasian
Rezerve: Aivazov, Manukian, T. Voskanian, A. Voskanian, Minasian, Kartașian, Badoian, Muradian, Hovhanisian, Hakobian, Harutiunian

România: Tătăruşanu, Benzar, Săpunaru, Dr. Grigore, Latovlevici - Ov. Hoban - Ad. Popa, R. Marin, N. Stanciu, Chipciu - B. Stancu
Antrenor: Christoph Daum
Rezerve: Pantilimon, S. Lung jr, V. Găman, Moți, St. Filip, Enache, Toșca, Bicfalvi, Prepeliță, D. Rotariu, Fl. Andone, Keșeru, Alibec