PRESA ELVEŢIANĂ. Ionel (Jerry) Gane este Lewandowski al Elveţiei

25 Sep 2015
Atacantul polonez Robert Lewandowski a reușit o cvintuplă fabuloasă pentru Bayern Munchen, într-un interval de numai nouă minute, marți seara pe Allianz Arena, în partida cu VfL Wolfsburg (scor 5-1), contând pentru etapa a 6-a a campionatului de fotbal al Germaniei. Prilej pentru presa elveţiană, de fapt, două dintre cele mai citite cotidiane, 20 Minuten şi Blick, de a scrie despre românul Ionel (Jerry) Gane, pe care îl cataloghează drept „Lewandowski al Elveţiei”.

Gane a fost ultimul jucător din Elveţia care a reuşit să marcheze cinci goluri într-un singur meci, ca şi starul lui Bayern, marţi seara.

În 2000, Gane a marcat cinci goluri într-un meci dintre echipele St. Gallen şi Yverdon, într-o victorie 7-0.

El a marcat golul de 1-0, în prima repriză, apoi golurile 3, 4, 5 şi 6.

Diferenţa este că între cele cinci goluri ale lui Lewandowski au trecut 9 minute, iar la Jerry Gane au fost 60 de minute, scrie 20min.ch.

Jerry Gane declară însă pentru Blick că atunci el a marcat şi golul numărul 6, dar arbitrul ar anulat reuşita, pe motiv de ofsaid. Jerry este însă convins şi acum că nu a fost ofsaid, mai scrie sursa citată.