Irina Begu și Monica Niculescu s-au calificat în optimi la Miami!

28 Mar 2016 | scris de Veronica Micu

Irina Begu (25 ani, 35 WTA) a câștigat în fața cehoaicei Krystyna Pliskova (Cehia) cu 7-5, 4-6, 6-4, după un meci care a durat două ore și 38 de minute. Românca a mai învins-o pe Pliskova și în 2010, la Incheon (Coreea de Sud), cu 4-6, 6-1, 6-4, în sferturi de finală.

Odată cu această victorie, Irina Begu și-a asigurat un cec de 67.590 dolari și 120 de puncte WTA, iar în optimi o va înfrunta pe americanca Madison Keys (N. 22), victorioasă cu 6-4, 6-4 în fața italiencei Robert Vinci (N. 9). Irina o va întâlni în premieră pe Keys (21 ani, 24 WTA).

Monica Niculescu, cap de serie numărul 32 la Miami Open, a trecut de Coco Vandeweghe (SUA) cu 6-4, 6-1, după o oră și 42 de minute, asigurându-și astfel un cec de 67.590 dolari și 120 de puncte WTA. Următoarea sa adversară va fi britanica Johanna Konta (24 ani, 23 WTA), care a dispus în trei seturi de rusoaica Elena Vesnina, cu 4-6, 6-1, 7-6 (3).