Șumudică nu o are deloc mică. Astra a termina 3-2 cu Alkmaar, după ce a fost condusă cu 2-0

20 Aug 2015
Meci pe contre în Europa League în partida dintre Astra și Alkmaar. Giurgiuvenii și-au făcut singuri viața grea după ce în debutul partidei i-au permis lui Henriksen să înscrie, în minutele 11 și 13.
Trupa lui Șumudică s-a trezit însă din pumni, așa cum se spune la box, și a reușit sa marcheze trei goluri până la finalul primei reprize. Boldrin (25), Alibec (41) și Dandea în prelungirile primei reprize (45+3) au dus scorul la un neverosimil 3-2.

Repriza a doua a arătat multe faze de poartă de ambele părți, iar finalul meciului a fost unul dramatic, cu ambele formații încercând să dea lovitura.

Formația lui Șumudică nu s-a putut baza pe Teixera și Geraldo, ambii fiind accidentați.

Astra: S. Lung - Queiros, Oros, V. Găman, J. Morais - Lovin, Boldrin (Dandea 35) - G. Enache, Budescu, De Amorim - Alibec
Rezerve: Gavrilaş, Geraldo, Ricardo Alves, Al. Ioniţă, Al. Stanc. D. Florea

AZ Alkmaar: Rochet - Johansson, Gouweleeuw, Van der Linden, Haps - Ortiz, Luckassen - Hupperts, Henriksen, van Overeem - Janssen
Rezerve: Coutinho, Wuytens, Dabney Souza, Haye, Tankovici, Muhren, Lewis