Simona Halep-victorie eroică în faţa bulgăroaicei Pironkova

29 Iun 2017 | scris de Radu Popescu

Jucătoarea română de tenis Simona Halep, favorită numărul doi, a învins-o joi pe bulgăroaica Țvetana Pironkova în trei seturi, 6-7 (6), 7-6 (4), 7-5, și s-a calificat în sferturile de finală ale turneului WTA pe iarbă de la Eastbourne (Marea Britanie), dotat cu premii totale de 753.900 dolari,scrie agerpres.ro.

Halep, numărul doi mondial, a reușit să revină în meci după ce confruntarea se întrerupsese miercuri, din cauza ploii, la scorul de 7-6 (6), 2-1 și 40-30 pentru Pironkova.

Halep a dominat primul set și a condus cu 3-1, 4-2 și 5-3, a ratat cinci mingi de set la 5-4, apoi setul a ajuns în tie break, unde Halep a avut 6-4, dar a ratat alte două mingi de set și a pierdut cu 6-8.

Primele trei ghemuri ale setului al doilea au însemnat tot atâtea break-uri, Simona arătând nerăbdare în joc și greșind destul de mult. La reluare, Pironkova a reușit să se desprindă la 3-1, dar a urmat o serie de patru ghemuri la rând reușite de româncă, Halep conducând cu 5-3. Pironkova nu a renunțat la luptă și a reușit să își facă serviciul, iar apoi a realizat un break, egalând situația. Setul a ajuns în tie break, unde Halep a deținut controlul și s-a impus cu 7-4.

În decisiv jocul a fost în continuare echilibrat, însă cea care a înclinat balanța a fost Pironkova, care s-a desprins la 4-2. Imediat, Simona și-a recuperat break-ul și a egalat, 4-4, Pironkova a făcut 5-4, dar Halep a restabilit egalitatea și apoi a realizat un break decisiv, încheind meciul cu 7-5, după două ore și 40 de minute de joc efectiv.

Halep (25 ani, 2 WTA) și Pironkova (29 ani, 149 WTA) s-au înfruntat o singură dată, în 2015, în optimi la Dubai, Simona câștigând cu 6-4, 6-3.

Pironkova (lucky loser) a învins-o, miercuri, în turul secund pe Monica Niculescu, scor 6-0, 6-4.

Simona Halep și-a asigurat un cec de 18.940 de dolari și 100 de puncte WTA, iar în sferturi va juca împotriva danezei Caroline Wozniacki, a șasea favorită, care a trecut de rusoaica Elena Vesnina cu 6-1, 6-2. Meciul dintre Halep și Wozniacki va avea loc tot în cursul zilei de joi. Scorul este egal la meciurile directe dintre cele două, 2-2, daneza obținând ultima victorie, în 2015, la Stuttgartm, cu 7-5, 5-7, 6-2, în semifinale.