Astăzi e ziua ta: Doina Melinte

27 Dec 2015 | scris de Luminita Ciobanu

A câştigat zece titluri de campioană naţională. A fost de două ori medaliată cu aur la Campionatul Mondial, a obţinut două medalii de aur la Cupa Mondială, o medalie de aur şi una de argint la Jocurile Olimpice, însă nu putem uita aurul olimpic din cursa olimpică de 800 de metri de la Los Angeles, din 1984, dar şi argintul obţinut pe distanţa de 1.500 de la aceeaşi competiţie.

Doina Melinte s-a născut în localitatea Hudeşti, în judeţul Botoşani, în cea de-a treia zi de Crăciun a anului 1956. A îndrăgit sportul de mică. În primii ani de şcoală a cochetat cu gimnastica, dorindu-şi apoi să devină balerină, însă, pentru a-şi îndeplini visul ar fi trebuit să plece la Cluj, iar părinţii nu au dorit să o lase. Peste câţiva ani, elevă de liceu la Bistriţa, Doina Melinte a jucat o vreme handbal. Povestea sa pe făgaşul atletismului a început atunci când a câştigat un cros în oraş şi a fost remarcată de antrenorul Ioan Zanca. După ce a absolvit liceul, a fost admisă la Facultatea de Educaţie Fizică şi Sport din Suceava. De aici, chemarea s-a transformat în … ursită la puterea a doua. În oraşul bucovinean l-a întâlnit pe antrenorul Dorin Melinte, cel care a ajutat-o să urce de drumul succesului şi i-a devenit, ulterior, soţ. După ce şi-a obţinut licenţa în domeniul sportului, Doina Melinte a fost cooptată în lotul României. Performanţele sale, amintite anterior, au adus bucurie tuturor românilor. Ultimul rezultat deosebit a fost realizat în 1990, la Campionatul European, când a reuşit să cucerească titlul, dar să şi doboare recordul continental. La mulţi ani, Doina Melinte!